Органи управління паркінгу

Напівпідземний Паркінг в будинку по пр. Героїв Сталінграда було споруджено на кошти власників машино-місць на умовах договорів інвестування у нерухомість укладених Власниками з Забудовником – ПрАТ «Трест Київміськбуд-1». Весь паркінг вбудовано  в житловий будинок таким чином, що його підземний поверх розміщений під дворовою територією будинку, а частково – і під житловим будинком, наземний поверх займає частину двору і частково – простір під житловим будинком. Весь двір будинку є верхнім перекриттям паркінгу, а його стіни є стінами житлового будинку. В паркінгу немає жодної частини, яка б виходила за межі двору і будинку. І будинок, і паркінг розміщені на єдиній спільній земельній ділянці.  З технічної точки зору, і будинок і паркінг спроектовані як єдина споруда: багатоквартирний житловий будинок з вбудованими в нього нежитловими приміщеннями й дворівневим напівпідземним паркінгом.

В Договорах інвестування у нерухомість та управління майном № 116/(номер машино-місця), які заклечались між інвесторами побудови паркінгу (в договорах вони визначені, як – Установники) записано:

 «2.13. На підставі Довідки про повну сплату об’єкту інвестування, Забудовник оформлює права власності Установника на об’єкт інвестування та передає Установнику об’єкт інвестування згідно Акту прийому-передачі об’єкту інвестування. (Додаток…). Установник доручає Забудовнику передати безкоштовно його частку в інженерних і комунікаційних мережах та об’єктах на них, що побудовані разом із об’єктом будівництва на кошти Установника, територіальній громаді м. Києва або експлуатуючим підприємствам і організаціям».

Тобто, власниками машино-місць оплачено не тільки побудову машино-місць, а і їх « частку в інженерних і комунікаційних мережах та об’єктах на них, що побудовані разом із об’єктом будівництва».  

Отже: вся споруда паркінгу є спільною, неподільною власністю власників машино-місць.

     При прийнятті в експлуатацію Будинку Розпорядженнями  Оболонської РДА № 514 від 17.07.2009р.  та №1189 від 12.12.2007р. тимчасово на період «до створення товариства співвласників житла» та «до створення товариства співвласників напівпідземного паркінгу» Будинок з паркінгом було передано «на обслуговування та експлуатацію» заснованому Забудовником ТОВ «Експлуатаційна компанія». Термін «товариства співвласників» не відповідає нормам конкретних законів і не визначає конкретну форму правовідносин співвласників, що дає їм право самим обрати варіант їх об’єднання в рамках діючого законодавства.

Діюче законодавство не допускає участь власників машино-місць у створенні ОСББ і окремої юридичної форми створення товариства співвласників паркінгу також не передбачено. Існуючі форми об’єднань (кооператив, господарське товариство, громадське об’єднання, тощо), також не підходять для  створення об’єднання співвласників паркінгу тільки тим, що участь в них є добровільною і ті особи, які не приєднались до такого об’єднання мають законне право не виконувати їх рішення, не сплачувати внески на утримання спільного майна. Отже, створення, наприклад, кооперативу в нашому паркінгу, дає тим співвласникам, які не приєднались до кооперативу, законне право не виконувати його рішення і не сплачувати внески.

     Але, норма закону, яка зобов’язує співвласників паркінгу виконувати спільні рішення існує. Статтею 360 Цивільного кодексу України «Утримання майна, що є у спільній частковій власності» передбачено: «Співвласник відповідно до своєї частки у праві спільної часткової власності зобов’язаний брати участь у витратах на управління, утримання та збереження спільного майна, у сплаті податків, зборів (обов’язкових платежів), а також нести відповідальність перед третіми особами за зобов’язаннями, пов’язаними із спільним майном». А ст.. 8 цього кодексу визначено: «Якщо цивільні відносини не врегульовані цим Кодексом, іншими актами цивільного законодавства або договором, вони регулюються тими правовими нормами цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, що регулюють подібні за змістом цивільні відносини (аналогія закону)».

Тому ініціативною групою, яка намагалась створити товариство, або об’єднання співвласників паркінгу, було визначено таку логіку й відповідну їй форму цього об’єднання:

  1. Найближчою формою об’єднання співвласників паркінгу є Об’єднання співвласників багатоквартирного будинку (ОСББ), яке враховує всі норми для управління спільним майном. Але, в результаті консультацій з реєстраторами юридичних осіб, було виявлено, що зареєструвати таке об’єднання співвласників паркінгу з тими ж правами, як у ОСББ –  неможливо.
  2. Керуючись принципом аналогії закону (с. 8 ЦКУ), встановлено, що для об’єднання співвласників багатоквартирного будинку законом «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» передбачено дві форми управління спільним майном: створення і реєстрація ОСББ, або «Прийняття рішень щодо управління багатоквартирним будинком зборами співвласників» без реєстрації юридичної особи(ст.. 10 цього закону).
  3. Згідно ст.. 41. Конституції України «Кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності».

На основі цих норм законів було запропоновано на основі прав, гарантованих ст. 41 Конституції України, об’єднатись і по варіанту, визначеному  Статтею 10 закону України “Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку” провести загальні збори співвласників машиномісць Паркінгу.  Такі збори було проведено (протокол від 28.02.2017р), створено своє товариство без утворення юридичної особи, затверджено відповідне Положення, обрано орган управління (Актив Паркінгу) і прийнято рішення  розірвати договори на участь у витратах паркувальної території з ТОВ «Експлуатаційна компанія» та укласти такі договори із ОСББ «ОАЗИС 4», затверджено Кошторис на утримання Паркінгу.

    На підставі рішень загальних зборів, власники машино-місць Паркінгу розірвали договори із ТОВ «Експлуатаційна компанія» та уклали їх з ОСББ «ОАЗИС 4».

З 03.06.2017р Паркінг обслуговується ОСББ «ОАЗИС 4».

 

Протокол загальних зборів власників машиномісць в паркінгу будинку за адресою: м.Київ, пр.Героїв Сталінграду, 4 від 28 лютого 2017 року.

 

Положення про Загальні збори власників машиномісць паркінгу, що розміщений за адресою: м. Київ, пр-т. Героїв Сталінграду, 4.

 

Актив власників машиномісць  Паркінгу.

 

Кошторис  на утримання Паркінгу,